Cel działania
Udogodnienie dla kierowców poszukujących wolnego miejsca postojowego przy głównych ulicach Miasta. System umożliwia także pomiar czasu postoju konkretnego pojazdu, a co za tym idzie wymuszenie rotacji pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych.
Opis działania
Parkanizer – rozwiązanie z obszaru systemów Inteligentnych Miast (tzw. Smart Cities), którego zadaniem jest udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym.
Źródłem danych systemu są czujniki instalowane w powierzchni miejsc parkingowych, urządzenia przetwarzające sygnał z czujników oraz urządzenia zbierające dane wysyłające je do chmury obliczeniowej w celu dalszego przetworzenia i udostępnienia. Rdzeń systemu zamieszczony jest na wirtualnych maszynach w chmurze, a do działania dedykowane są komponenty oprogramowania wytworzone specjalnie na potrzeby systemu.
Parkanizera używają dwie grupy docelowe użytkowników. Zarządcy stref parkingowych korzystają z panelu analitycznego, a kierowcy z aplikacji mobilnej dostępnej dla systemów operacyjnych Android i iOS oraz z dwóch tablic zmiennej treści. Aplikacja mobilna wyświetla kierowcy informacje o strefach i zdefiniowanych w nich miejscach parkingowych w postaci mapy i naniesionych na nią punktów. Działa w trybie nawigacji i bieżącej asysty wspomagając przemieszczanie się kierowcy w mieście. Została już pobrana ponad 8 500 razy. Tablice elektroniczne zmiennej treści usytuowane zostały w miejscach, gdzie kierowcy podejmują decyzje o kierunku jazdy, by zaparkować w otoczeniu ścisłego centrum Piekar Śląskich. Korzystają z nich ci kierowcy, którzy nie korzystają z nowoczesnych smartfonów. Same tablice zostały odpowiednio wkomponowane w architekturę miasta.
Panel analityczny prezentuje informacje dotyczące statusów zajętości i historii użytkowania wszystkich określonych miejsc parkingowych. Umożliwia użytkownikom administracyjnym wygenerowanie raportów użytkowania poszczególnych stref parkingowych, pokazującego procentowe użycie miejsc parkingowych w czasie i informuje o przekroczeniach dozwolonego czasu postoju. Udostępnia informacje o potencjalnych awariach czujników oraz pozostałych urządzeń wykorzystywanych w systemie.
Za sprawą wdrożenia w Piekarach Śląskich system rozwinięty został do takiej postaci, by mógł być wdrażany w każdym mieście. Obecnie kontroluje także miejsca i strefy krótkiego postoju i do swojej pracy wykorzystuje go także Straż Miejska w Piekarach Śląskich. Warte nadmienienia jest to, że źródłem danych o dostępności miejsc parkingowych może być każdy inny system parkingowy – do przedmiotowego systemu podłączono także plac parkingowy mieszczący się tuż za budynkiem Urzędu Miasta.
Rezultaty / efekty działania
Skrócenie czasu, jaki kierowca musi poświęcić na szukanie wolnego miejsca postojowego, poza walorem czasowym i poprawą komfortu, system przyczynia się do oszczędzania paliwa, a co za tym idzie wpisuje się w obecne trendy ochrony klimatu i zmniejszenia emisji spalin.