Cel działania
Celem projektu jest identyfikacja problemu zanieczyszczenia powietrza na terenach silnie zurbanizowanych oraz jego wpływu na zdrowie mieszkańców. W ramach projektu opracowywany jest plan dotyczący zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na zdrowie mieszkańców oraz akcja pilotażowa.
Opis działania
W ramach międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR” miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu „INTERREG EUROPA CENTRALNA”. Istniejący PDK został zaktualizowany, uzupełniony oraz wyposażony w procedury wdrażania i monitorowania zadań.
Dodatkowo zrealizowano zadanie pilotażowe, polegające na montażu w wybranych lokalizacjach (żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej) czujników zanieczyszczeń powietrza i multimedialną prezentację wyników na utworzonej platformie internetowej oraz w poszczególnych lokalizacjach jednostek (127 czujników powietrza i 154 ekrany multimedialne). Jest to największa w kraju liczba czujników, które stanowią własność miasta (0,77 czujnika na km2). Koszt realizacji całego projektu to ponad 290 tys. euro.
Projekt AWAIR to również wymiana doświadczeń między partnerami projektu, a także prowadzenie działań uświadamiających o wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców i źródłach jego powstawania.
Rezultaty / efekty działania
Rezultatem projektu jest stworzenie systemu monitoringu jakości powietrza dla miasta Katowice składającego się ze 127 czujników jakości powietrza, 154 ekranów informacyjnych, strony internetowej powietrze.katowice.eu oraz modułem zarządzania powiadomieniami o aktualnym poziomie PDK. Opracowana została również analiza wpływu zanieczyszczeń, a także źródła ich pochodzenia.