Plan ogólny gminy – pierwsze doświadczenia
29 października 2024 roku odbyło się spotkanie, na którym eksperci dzielili się pierwszymi doświadczeniami dotyczącymi tworzenia planów ogólnych dla gmin. Wydarzenie skierowane było głównie do planistów i urbanistów z gmin zrzeszonych w GZM.
Wśród prowadzących byli specjaliści z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Dariusz Mikołajczyk i Andrzej Bąk, którzy omówili najważniejsze wyzwania związane z planowaniem przestrzennym w Polsce i zapowiedzieli planowane zmiany. Poruszono m.in. problem braku spójności i elastyczności obecnych procedur, które prowadzą do chaosu przestrzennego i dodatkowych kosztów dla gmin
W spotkaniu uczestniczył także Radosław Jończak z firmy Smart Community sp. z o.o., który opowiedział o praktycznych wyzwaniach w tworzeniu planów ogólnych. Podkreślił trudności samorządów w zbieraniu danych, m.in. geodezyjnych, i dostosowywaniu planów do prognoz demograficznych. Przedstawił też kilka rekomendacji, m.in. dotyczących określania zapotrzebowania na nową zabudowę i wyznaczania stref planistycznych.
Reprezentanci firmy P.A. Nova – Katarzyna Bondek i Sławomir Tront – szczegółowo omówili zasady wyznaczania stref planistycznych w planach ogólnych, wskazując na różnice między profilami funkcjonalnymi stref (podstawowymi i dodatkowymi).
Na zakończenie Łukasz Pancewicz z Pracowni a2p2 zaprezentował nowy instrument, Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI), który ma na celu uproszczenie współpracy między samorządami a inwestorami prywatnymi. Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony gmin GZM, o czym świadczy wysoka frekwencja przedstawicieli. W związku z pozytywnym odbiorem planowane jest kolejne spotkanie, które pozwoli zgłębić temat planów ogólnych dla gmin.