Konkursy architektoniczno-urbanistyczne a jakość przestrzeni publicznych – szansa czy wyzwanie?
Za nami kolejne spotkanie gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach projektu „Platforma Dobrych Praktyk”, które odbyło się 6 marca 2025r. Tym razem tematem przewodnim było wykorzystanie konkursów architektoniczno-urbanistycznych dla poprawy jakości przestrzeni publicznej.
Eksperci z Fundacji Archikonkurs Pani Agnieszka Lewandowska i Maciej Kowalczyk omówili rodzaje konkursów, proces ich organizacji, przybliżone koszty zarówno dla organizatorów, jak i projektantów, a także podstawy formalno-prawne.
Dyskusja skupiła się na kluczowych zagadnieniach: czy konkursy to dla samorządów wyzwanie czy szansa? Jakie zagrożenia i korzyści niesie ta procedura? Jakie są jej zalety i wady?


Cenną perspektywę wniósł gość z gminy spoza GZM: Pani Bogumiła Lewandowska – Siwek, wójt gminy Baranów (Wielkopolska), która podzieliła się doświadczeniami z realizacji konkursów architektonicznych i ich konkretnymi efektami dla przestrzeni gminy.
O konkursach urbanistycznych opowiedziała z kolei Pani Małgorzata Książek-Grelewicz, Dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, podkreślając, że sukces konkursu wymaga bardzo dużego zaangażowania zamawiającego, ale efekty są satysfakcjonujące. Wskazała na znaczenie makiet jako najlepszego narzędzia komunikacji z mieszkańcami.
Pani Sara Malicka-Skrzek z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej omówiła korzyści z wykorzystania formuły konkursów studenckich, wskazując m.in. na niższe koszty dla miasta, a dla studentów możliwość projektowania w konkretnej, prawdziwej przestrzeni.
W spotkaniu uczestniczył także Pan Sebastian Macioł, Burmistrz Miasta Bieruń, który przedstawił plany przebudowy rynku, jako potencjalny temat właśnie na konkurs.
Spotkanie miało na celu przybliżenie procedury konkursowej gminom, pokazanie korzyści i trudności z tym związanych. Stanowiło ono jednocześnie wstęp do Szkoły prototypowania, czyli cyklu warsztatów poświęconych pracy nad opracowaniem warunków konkursowych dla wybranego obszaru. Idea ta została omówiona pod koniec spotkania przez Pana Jacka Woźnikowskiego, Dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w GZM.