Cel działania
Zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego w Gliwicach.
Opis działania
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach po roku od uruchomienia produktów pierwszego etapu zadania zdiagnozował elementy, które należy rozbudować, a także zidentyfikował nowe rozwiązania, które zwiększą funkcjonalność działania systemu. W ramach niniejszego projektu wdrożono następujące funkcjonalności systemu:
- Nadawanie priorytetu zielonego światła dla pojazdów komunikacji zbiorowej.
- Uprzywilejowanie pojazdów służb ratowniczych przejeżdżających przez skrzyżowania wyposażone w sygnalizacje świetlne.
- Rozbudowa systemu informacji drogowej dla kierujących, poprzez znaki zmiennej treści, radio CB oraz radio do komunikacji technicznej dla służb utrzymaniowych.
- Wprowadzenie mobilnej aplikacji informacyjnej dla użytkowników ruchu drogowego.
- Rozbudowa systemu punktów pomiaru ruchu wraz z identyfikacją pojazdów oraz wdrożenie na podstawie uzyskanych danych z systemu identyfikacji, czasów przejazdu.
- Rozbudowa monitoringu skrzyżowań wraz z analityką obrazu wideo informującą automatycznie o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych.
- Rozbudowa systemu identyfikacji wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta.
- Rozbudowa systemu meteorologicznego.
- Wprowadzenie systemu preselekcyjnego ważenia pojazdów na wlotach do miasta.
- Dostarczenie mobilnego Centrum Sterowania Ruchem.
Rezultaty / efekty działania
W ramach projektu udało się wdrożyć oraz zbudować wszystkie powyższe założone funkcjonalności. Główny cel działania również został osiągnięty.
Cel działania
Świadczenie usług dla ludności na krytej pływalni „Neptun” w Gliwicach przy ul. Dzionkarzy oraz zarządzanie tymi usługami przez podmiot zewnętrzny.
Opis działania
Przedmiotem koncesji jest świadczenie przez okres 5 lat usług dla ludności na krytej pływalni „Neptun” położonej w Gliwicach przy ul. Dzionkarzy na działce stanowiącej własność Miasta Gliwice nr 2108/4 o powierzchni 0,4221 ha (obręb Sośnica).
Wykonawca będzie świadczył usługi objęte koncesją na rzecz osób trzecich w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność na przestrzeniach znajdujących się w obiekcie, tj.: niecka basenowa o wymiarach 25 x 12,5 m i głębokości od 1,1 do 1,8 m, niecka do nauki pływania o wymiarach 9,2 x 9,4 m i głębokości 0,8 m, zjeżdżalnia z wanną wyhamowczą (wysokość zjeżdżalni 9,18 m, długość 90,9 m), dwa baseny z hydromasażem, zaplecze szatniowo-sanitarne, sauny, salka fitness (139,5 m2) z zapleczem sanitarnym, bawialnia dla dzieci (117,70 m2), taras widokowy.
Obiekt umożliwia korzystanie ze wszystkich oferowanych usług przez osoby niepełnosprawne.
Rezultaty / efekty działania
Ryzyko ekonomiczne związane z eksploatacją obiektu budowlanego lub wykonywaniem usług oraz ryzyko związane z popytem lub podażą ponosi Koncesjonariusz.
Miasto Gliwice nie jest bezpośrednio zaangażowane w działalność pływalni (ubezpieczenia, remonty, przeglądy, serwisy, naprawa i wymiana sprzętu).
Dopłaty do funkcjonowania obiektu w skali roku są niższe od rocznych kosztów utrzymania pozostałych miejskich krytych (od ok. 55 % a 65 %).
Cel działania
Zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie zaśmiecenia światłem i obniżenie kosztów eksploatacyjnych urządzeń oświetleniowych.
Opis działania
„Masterplan Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice”, zawiera inwentaryzację istniejących urządzeń oświetleniowych oraz wytyczne uporządkowania oświetlenia. Masterplan określa w jaki sposób podwyższyć efektywność energetyczną infrastruktury oświetleniowej poprzez zastosowanie energooszczędnych źródeł światła oraz poprzez zastosowanie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem ulicznym.
Rezultaty / efekty działania
W 2017r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn.: „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” o wartości ponad 14 mln złotych. Efektem działań w projekcie będzie spadek zużycia energii o ponad 50%, a co za tym idzie, także spadek emisji CO2 i zanieczyszczeń do powietrza o 710,33 t/rok. W ramach projektu zostanie wymienionych 2389 opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED.
Obecnie ponad 3,5 tys. opraw LED oświetla gliwickie ulice i parki. Pozostało jeszcze ponad 4 tys. opraw do wymiany i planowane jest aplikowanie o dofinansowanie kolejnego projektu pn.: „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego – Etap II”. W ramach tego projektu zgłoszone zostaną 73 ulice, na których planowane jest wymienienie opraw sodowych na energooszczędne z diodami LED. Obecnie wyceniono wartość tego projektu na ponad 5 mln złotych, a efektem działań będzie spadek zużycia energii o ponad 50% oraz spadek emisji CO2.