Młodzież Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wobec nowoczesnych technologii

Data dodania: 27.09.2024

Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów przeprowadził badanie ankietowe wśród uczniów z ostatnich klas szkół średnich – liceów ogólnokształcących, techników, a także szkół zawodowych, z obszaru Metropolii. Wzięło w nim udział pond 1930 osób.
Z punktu widzenia włodarzy gmin i miast zrzeszonych w GZM oraz władz uczelnianych poznanie aspiracji i planów młodzieży po ukończeniu nauki, w tym ich zainteresowania nowoczesnymi technologiami, może mieć istotne znaczenie w kreowaniu kierunków rozwoju lokalnego i regionalnego, a także profili kształcenia. To ważne zwłaszcza w kontekście kształtowania tak istotnego zasobu rozwojowego jakim jest kapitał ludzki.
Podsumowanie uzyskanych wyników można streścić następująco:   

  • Nowoczesnymi technologiami interesuje się ponad 70% uczniów szkół średnich GZM; najbardziej popularny jest gaming, który przyciąga więcej niż co drugiego zainteresowanego.
  • W zagadnienia nowoczesnych technologii zdecydowanie więcej zaangażowanych jest mężczyzn (87%) niż kobiet (59%).
  • Uczniowie interesujący się nowoczesnymi technologiami są równo podzieleni w sprawie tego czy mogą czy też nie zaspokajać własną ciekawość w GZM. Mają poczucie, że da się tu stosunkowo swobodnie rozwijać swoje zainteresowania w zakresie robotyki, programowania i druku 3D. Katowice wyróżniają się na plus pod względem zainteresowanych robotyką i drukiem 3D, a Gliwice są ponadprzeciętnie nasycone potencjalnymi programistami.
  • W gronie uczniów interesujących się nowoczesnymi technologiami, niemal wszyscy (99,5%) wskazują, że rozwijają ciekawość w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawie każdy robi to w domu, a jedynie co czwarty w szkole. Instytucjonalna oferta zajęć w tym zakresie pochodzi głównie ze szkół i firm przemysłowych/technologicznych. Aż 86,5% uczniów uważa, że w szkole nie poznali prawie żadnej lub poznali niewiele technologii, którymi się interesują.

Badanie zostało zrealizowane ze środków finansowych w ramach projektu „Cyfrowi przedsiębiorcy w Przemyśle 4.0. Kluczowy mechanizm nowej trajektorii regionów przemysłowych?” – grant NCN OPUS 20 UMO-2020/39/B/HS4/01951.

Kategorie tematyczne portalu